II. kerület
A Komposztáló Kerület Program célja a kerületben lakók életminőségének javítása, az avar- és nyesedék égetésének megszüntetése, az itt keletkező zöldjavak helyben tartása, ezáltal a szállítás okozta környezetterhelés csökkentése.
További célunk az itt található agyagos talaj javítása környezetbarát módszerrel, jó minőségű humusz "előállítása" a háztartásban keletkező kerti és konyhai zöldjavakból.
A programra folyamatosan lehet jelentkezni egy online űrlap kitöltésével vagy telefonon. A komposztáló edényeket az Önkormányzat térítésmentesen biztosítja a kerületi lakosok részére, az eszközöket egy tájékoztató előadás keretében adjuk át a jelentkezőknek. A tájékoztató előadások helyszínéről és időpontjáról a jelentkezés során megadott elérhetőségeken keresztül értesítjük a jelentkezőket. A tájékoztató előadással egybekötött átadásokat tavasszal és ősszel tartjuk.
A programmal illetve a komposztálással kapcsolatos kérdésekben telefonon, e-mail-ben illetve személyesen nyújtunk segítséget.
A lakosok a komposztálóedények átvételével vállalják, hogy az eszközöket a kerületben, az általuk megadott címen használják, a kertjükben és a konyhában keletkező szerves hulladékokat, „zöldjavakat” komposztálják.
A program három részből áll
- Komposztáló Család Program
- Komposztáló Lakóközösség Program
- Komposztáló Intézmény Program
Az igényekhez és lehetőségeinkhez mérten igyekszünk minden jelentkező családnak, lakóközösségnek vagy intézménynek (a kert méretétől és a háztartás/ok számától, nagyságától függően) legalább egy 340 literes, tetővel ellátott, műanyag komposztsilót biztosítani a konyhai zöldjavak komposztálásához, és egy lombkomposztáló rácsot az avarnak.
A társasházak jelentkezésénél - a későbbi nézeteltérések elkerülése érdekében - azt kérjük, hogy ha a lakók többsége hozzájárul a komposztáló eszköz elhelyezéséhez a közös területen, akkor erről valamilyen formában nyilatkozzanak (közgyűlési határozat, nyilatkozat a lakók aláírásával). Ha vállalják a ház lakói a konyhai zöldjavak komposztálását is, akkor kérjük, hogy a nyilatkozatban legyen benne ez is.
A komposztálás a társasháznak a későbbiekben pénzügyi megtakarítást is jelenthet, ugyanis a háztartási hulladék 1/3-a komposztálható. Ha ennyivel kevesebb hulladék kerül a kukába, akkor később kisebb méretűre lehet cserélni a már meglévő kukát, illetve ha több kuka is van, akkor egyet vissza is lehet adni az FKF Zrt-nek vagy a heti többszöri elszállításból esetleg le lehet mondani egyet. További megtakarítást jelenthet a lakóközösségnek, hogy a "zöld zsákok"-ra sem kell a jövőben költeni.
A Komposztáló Kerület Programhoz csatlakozó intézmények lehetnek oktatási intézmények (óvodák, iskolák), egészségügyi intézmények (bölcsödék, orvosi rendelők, nyugdíjas otthonok), kulturális intézmények.
A komposztálók átadásakor tartott tájékoztató előadáson ismertetjük a komposztálás jelentőségét, folyamatát, a szükséges teendőket; bemutatjuk a komposztáló edényeket, azok összeállítását, beszélgetünk néhány felmerülő kérdésről (pl diólevél, fű komposztálása).
A komposztálókat a tájékoztató előadás után adjuk át. Az eszközök lapra szerelve illetve kis méretűre csomagoltak, bármilyen személyautóba beférnek, így hazaszállításukról lehetőség szerint a jelentkezők gondoskodnak. Amennyiben ezt nem tudják megoldani, természetesen ebben is tudunk segítséget nyújtani.
A komposztálás népszerűsítésére több kiadvány is készült:
Kompsztáljunk együtt! Miért? Hogyan? Hol?
Hasznos tanácsok kezdő és haladó komposztálóknak.
Az alábbi feliratra kattintva jelentkezhet a programra:
Jelentkezés a Komposztáló Kerület Programra